Zacznij systematycznie uczyć się grać na gitarze razem ze stroną Moja nauka - będziesz miał/miała do niej dostęp po zalogowaniu się w serwisie

Bicia rockowe - wstęp

Zajmijmy się się dziś kilkoma przykładowymi biciami gitarowymi do konkretnych utworów muzycznych (ich fragmentów). Bicia te, osadzone w metrum 4/4, przedstawię graficznie i opiszę sposób ich wykonania. Zaprezentuję je również w postaci MP3 i krótkich filmów instruktażowych.

Trzeba nam wiedzieć, że w fazie wstępnego trenowania danej partii, dobrze jest ograć ją na cleanie (czystym brzmieniu). Lepiej usłyszymy ewentualne błędy techniczne. Partie gitarowe, w oryginale ostre - należy też ćwiczyć również z przesterem. Zmusi nas to do prawidłowego trzymania ręki na mostku i właściwego palcowania na gryfie w celu elimonowania licznych przydźwięków (które niewątpliwie się pojawią u mniej zaawansowanych adeptów gitary elektrycznej).

Wszelkie gitarowe zagrywki należy trenować:

  • z podkładami rytmicznymi (automat perkusyjny, metronom) w celu nabywania umiejętności świadomego wpasowywania się w rytm (wyczucie taktu i frazy muzycznej)
  • na tyle wolno, aby wykonanie nasze było dostatecznie precyzyjne rytmiczne i dokładne technicznie

Odpowiednie ułożenie rąk

Lewa ręka rozluźniona w nadgarstku, kciuk oparty z tyłu gryfu (przy niektórych technikach może objąć gryf, np. bending) palce możliwie prostopadłe do gryfu, równoległe do progów ostatnie paliczki palców stawiane możliwe pionowo.

Prawa ręka na mostku wykonuje możliwie minimalne ruchy, nadgarstek rozluźniony, piórko (kostka) cały czas blisko strun, wykonuje oszczędne ruchy, płytko wchodząc między struny (2-3 mm). Niektórzy wirtuozi gitary opierają 3 i 4 palec ręki kostkującej na płycie elektryka poniżej struny E1 w celu lepszego "podparcia" przy piórkowaniu szybkich dźwięków (zwłaszcza przy licznych przeskokach kostki po różnych strunach).

Następny artykuł: Bicia rockowe - ćwiczenia »

Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone na www.chords.pl są własnością ich autorów.