Zacznij systematycznie uczyć się grać na gitarze razem ze stroną Moja nauka - będziesz miał/miała do niej dostęp po zalogowaniu się w serwisie

Jak zacząć grę na gitarze

Gitara to cudowny instrument, którego popularność niezmiennie rośnie wśród młodzieży. Nauczyć się gry na gitarze może każdy...

Ale od czego zacząć?

To oczywiste... Najpierw trzeba kupić instrument. Tylko jaki? Osobiście uważam, że uczyć się można zarówno na klasyku, akustyku, jak i na elektryku (jako piętnastolatek sam zaczynałem na elektryku). Zastanów się, jaką muzykę lubisz najbardziej, jaką będziesz chciał grać. Jeśli jesteś miłośnikiem poezji śpiewanej, piosenki turystycznej, harcerskiej - kup sobie gitarę klasyczną (struny nylonowe) lub akustyczną (struny metalowe) - czyli tzw. pudło. Jeśli jesteś pasjonatem rocka, metalu lub bluesa - celuj w gitarę elektryczną.

Gitara

Najważniejsze, żeby Twoja gitara spełniała pewne wymogi:

 • nie zwracaj wielkiej uwagi na bajerancki wygląd gitary (bardzo droga nie musi być dobra);
 • wielkość gitary oraz szerokość gryfu musi pasować do Twojej postury i wielkości Twojej dłoni (są gitary różnej wielkości);
 • gitara musi być wygodna - "gryf musi leżeć Ci pod ręką", (nie spiesz się - sprawdź więcej gitar - będziesz miał lepsze rozeznanie co do poręczności gryfu);
 • instrument musi dobrze stroić - gra na niestrojącej gitarze to zabójstwo dla uszu.

  UWAGA! Najlepiej udać się na zakupy z osobą, która potrafi grać i stroić gitarę! Trzeba sprawdzić, czy stroi ona na całej długości gryfu, czy się bardzo szybko nie rozstraja:
  • jeśli siła nacisku palca na powierzchnię gryfu (i na strunę) ma wpływ na wysokość dźwięku - nie kupuj!
  • jeśli na niektórych progach struny brzęczą - oddaj gitarę sprzedawcy, niech sam sobie na niej gra;
 • PAMIĘTAJ! Jeśli Twoim celem jest elektryk - dla początkujących gitara z mostkiem zawieszonym i blokadą może okazać się zbyt trudna w obsłudze (wymiana strun, strojenie).

Akcesoria

Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Kup od razu:

 • pokrowiec na gitarę (futerał jest lepszy, ale znacznie droższy);
 • komplet zapasowych strun;
 • piórka (kostki) do gry (najlepiej średniej grubości i twardości);
 • stroik/kamerton (chyba, że masz w domu klawisze, do których będziesz mógł stroić pierwszą strunę);
 • pasek do gitary (na początku będziesz jednak ćwiczył na siedząco, gra na stojąco jest trudniejsza);
 • metronom wybijający Ci puls (rytm) - musi być słyszalny, bo będziesz patrzeć na gryf (granie bezwzrokowe jest dużo trudniejsze);
 • do gitary elektrycznej przydałby się jeszcze wzmacniacz, prawda? Wzmacniacz - tzw. "piec" - nie musi być dużej mocy. Do występów publicznych masz jeszcze "trochę czasu" a i sąsiedzi Cię nie przeklną. Wystarczy piec 30W, np. Laney lub Ibanez;
 • konieczny też będzie przewód dżek - dżek. Dobry, gruby, z solidnym ekranowaniem - te najtańsze, cienkie są nic nie warte, potem gitara "sieje" - ten szum wykończy Was nerwowo!
 • z czasem dokupicie sobie pewnie jakiś efekt/multiefekt; na początku ćwiczcie jednak grając brzmieniem czystym, jak najmniej przetworzonym i przesterowanym.

Ćwiczenia

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, trochę uwag na temat nastawienia psychicznego do gry.

Pamiętaj, że początki zawsze bywają trudne - mogą Cię boleć opuszki palców, może Ci sztywnieć dłoń - to oczywiście minie z czasem, ale:
Lepiej ćwiczyć krócej, ale bardzo systematycznie, niż cały niemal dzień - ale raz w tygodniu (podczas gry ręka musi być rozluźniona).
Na czas ćwiczeń zapomnij, że Twój ukochany zespół gra wszystko ostrymi riffami.
Często spotykany błąd uczących się - chcą grać tylko kawałki ulubionej kapeli. Zapewniam - dobry gitarzysta heavy-metalowy zagra klasycznie akordy, bluesowe schematy, a nawet trudne jazzowe pasaże!
Nigdy nie próbuj grać ćwiczeń dla Ciebie zbyt trudnych lub za szybko:
Ważne, abyś grał pewnie i czysto, szybkość przyjdzie z czasem. Gitarzysta grający szybko, ale niedokładnie - nigdy nic nie nagra w studio.

Rady na koniec

Słuchaj przeróżnej muzyki (nie tylko tej favourite) - i to w sposób świadomy.
Staraj się zawsze usłyszeć, jak gra gitara/gitary (na początek skup uwagę na jednej gitarze), jaki jest rytm. Ja np. mam zwyczaj podczas słuchania piosenek wystukiwać rytmy dłońmi (robię to już bezwiednie) - to fajna zaprawa do nauki pracy prawej ręki (bicia!). Nie musisz dokładnie odtwarzać bicia z oryginału - ważne, żeby pasowało do piosenki.
Musisz się uzbroić w cierpliwość - nauka nie trwa krótko.
Nie wierz bajerantom, którzy wmawiają Ci, że oni "ten kawałek" to grali już np. po miesiącu nauki. Ładne zagranie nawet dość prostych utworów (takie "z feelingiem") może być realne nawet po kilku latach ćwiczeń.


Jeśli to wszystko już wiesz... i masz gitarę, to czas rozpocząć porządną naukę!
Na razie!

Jarek vel rodzina123
17-06-2006r.

Następny artykuł: Jak kupić gitarę »

Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone na www.chords.pl są własnością ich autorów.